איך עושים זאת נכון? - קופות גמל וקרנות השתלמות

קופות גמל וקרנות השתלמות - נושא חשוב ופופולרי

גם בבחירת קופת גמל או קרן השתלמות חשוב לשים לב לכל הפרטים ולבחור נכון.

במסגרת פינתנו החדשה "כך עושים זאת נכון", אבקש להתייחס היום לנושא פופולרי – קופות גמל וקרנות השתלמות.

למעלה מ-200 מיליארד ש"ח מנוהלים בשוק הזה, ורובו עדיין לא מלווה בייעוץ וסיוע לבחירת הקופות. ישנן מאות קופות / קרנות, וקיימת חשיבות מכרעת לבחירת הקופה / הקרן המתאימה עבורכם באופן ייחודי.
 

אז איך בוחרים קופת גמל או קרן השתלמות באופן נכון?

 

חשוב להבין – יש כאן עניין של התאמה אישית, כל אחד ומה שהכי נכון עבורו. אז איך בעצם בוחרים? ננסה לסייע!

 1. הדבר החשוב ביותר הינו בחירת רמת הסיכון. כספי קופות הגמל וקרנות ההשתלמות מושקעים בבורסה (בדיוק כמו כספי קרנות הפנסיה וביטוחי המנהלים), ועל כן ההשקעה בהן כוללת רמת סיכון מסוימת. חשוב מאוד שכל אדם יגדיר לעצמו את רמת הסיכון (טיפים לבחירה הנכונה של רמת הסיכון יובאו בהמשך בפרק נפרד). השוק משוכלל מאוד וכיום ניתן לבחור כל רמת סיכון בה מעוניין הלקוח.
   

 2. לאחר בחירת רמת הסיכון יש לחפש את הקופות והקרנות שהצטיינו בתשואות ברמת הסיכון בה אתם מעוניינים. זהירות! אין להשוות ביצועים של קופות ברמות סיכון שונות! מומלץ לבחון את ביצועי הקופה בשלושה חתכי זמן: שנה, שלוש שנים וחמש שנים. ניתן להיעזר לצורך כך באתר "גמל נט", אתר אובייקטיבי המפוקח על ידי משרד האוצר.
   

 3. דמי הניהול, או כפי שאני קורא להם "הרוצח השקט". מדי יום אני פוגש אנשים עם דמי ניהול "של פעם", הגבוהים בעשרות אחוזים מדמי הניהול הנהוגים כיום. שימו לב, אליה וקוץ בה! במידה ואתם נתקלים בדמי ניהול נמוכים בצורה קיצונית (פחות מ-0.6%), זהו ברוב מוחלט של המקרים סימן המלמד על קופה שביצועיה אינם טובים! בדקו שוב את הנתונים, האם עולה בדעתכם שרופא מומחה מספר אחת בארץ יגבה שכר נמוך בצורה קיצונית? אני מניח שלא! העיקרון גם במקרה זה זהה... 

  גם בית השקעות שמנהל קופות גמל וקרנות השתלמות עם תשואות עודפות, כבעל עסק, ינסה למקסם את רווחיו. שימו לב לנקודה זו, רבים נופלים בה בפח! תמיד תזכרו, שמאחר ואתם צורכים "תשואה נטו", החשיבות הגבוהה יותר היא לביצועי הקופה ורק אז לדמי הניהול. האם תעדיפו להיות בקופה בה דמי הניהול הינם 0.2% והתשואה השנתית היא 2%, או בקופה בה תשלמו דמי ניהול של 0.75% עם תשואה שנתית של 5%?
   

 4. מי בעצם מלווה אותי? לעיתים קרובות אני נתקל באנשים המחזיקים מאות אלפי שקלים ואף יותר בקופות גמל וקרנות השתלמות, אך אינם מבינים בתחום ועדיין לא לוקחים ליווי של איש מקצוע. בחירה נכונה של איש מקצוע הגון ומקצועי שילווה אתכם, תמנע טעויות העלולות לעלות לכם לא מעט כסף. 

  אבקש להזכיר לכם שהמוצר אותו אתם רוכשים "תשואה נטו", נרכש למעשה בכל חודש מחדש (כל חודש הקופה צוברת רווחים / הפסדים וכל חודש הלקוח משלם דמי ניהול). ועל כן ובגלל שלא מדובר על רכישה חד פעמית, אם אתם טועים, אתם בעצם טועים כל חודש...

הדרך הנכונה ביותר לבחור קופת גמל או קרן השתלמות שתתאים בדיוק לצרכים שלכם - היא להיעזר בסוכן ביטוח והשקעות נאמן ומקצוען, ולא פחות חשוב – שעובד בשקיפות מלאה מול הלקוח.

רוצה לבדוק את קופות הגמל או קרנות ההשתלמות שלך?

השאר/י פרטים בטופס לשיחת ייעוץ והסבר ראשונית ללא עלות >>

תודה! הודעתך נשלחה וניצור עמך קשר בהקדם